Aplikacja LingLing na Androida – bezstresowa nauka nowego języka nawet w 10 miesięcy

Uważasz, że nauka języka obcego „pod przymusem” na lekcjach szkolnych jest skuteczna? Większość raczej zaprzecza. Mi niestety również kojarzy się tylko negatywnie – wkuwanie, bycie ocenianym i stres. W podstawówce miałem rosyjski, w średniej i na studiach niemiecki. Dziś nie potrafię w tych językach sklecić choćby zdania. Swobodnie natomiast czytam i mówię po angielsku – choć nie uczyłem się go w szkołach. Korzystałem z pasji, zabawy i skutecznych narzędzi takich jak opisywana dziś aplikacja LingLing dostępna w Android Markecie. Takie podejście do nauki języka zawsze będę polecał…

Według danych statystycznych obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie uczy się języka angielskiego, hiszpańskiego lub tajskiego w momencie kiedy Ty czytasz ten tekst. Co ciekawe – jedynie 30 procent z nich potrafi komunikować się w tych językach.

Autorzy aplikacji LingLing przygotowanej z myślą o smartfonach napędzanych Androidem twierdzą, że dzięki ich programowi jesteś w stanie nauczyć się mówić biegle po angielsku już w 10 miesięcy… Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli ktoś jest na tyle ciekawski aby odwiedzić oficjalną stronę aplikacji, to już po chwili odkryje, że LingLing to nazwa szkoły językowej do której uczęszczają wymyślone przez twórców aplikacji postacie. Zarówno sama szkoła jak i każda z postaci ma własną, całkiem ciekawą historię, która w bardzo humorystyczny i okraszony obrazkami sposób opisana jest na oficjalnej stronie aplikacji.

Co do samych postaci, to jest ich obecnie 15 (twórcy obiecują w niedalekiej przyszłości DLC z kolejnymi postaciami), ale poprzez możliwość edycji każdej z nich mamy tak naprawdę nieograniczone możliwości w stworzeniu swojego avatara, który będzie razem z nami poznawał arkana nowego języka. Oprócz standardowej zmiany koloru, możemy dowolnie zmieniać oczy, ręce, czy też tułów naszej postaci, co przy odrobinie wyobraźni może dać naprawdę ciekawe efekty. Wisienką na torcie są rożnego rodzaju ubrania, wąsy oraz kapelusze, które dodatkowo uatrakcyjniają cały proces.

Design i oprawa graficzna

Pierwsze, co rzuca się w oczy po odpaleniu samej aplikacji to fakt, że w odróżnieniu od wielu aplikacji do nauki języków dostępnych w sklepie Google Play, LingLing ma bardzo ładną i kolorową oprawę graficzną. Wszystko jest bardzo czytelne i przejrzyste, a przy tym stworzona przez nas postać świetnie prezentuje się na tle animowanych teł, których ilość jest naprawdę spora.

Co ciekawe, nie wszystko jest od razu dostępne, część teł, postaci czy też elementów garderoby skrywa się na samym początku pod tajemnicza kłódką. Okazuje się, że aplikacja, wzorem gier na konsole czy też komputery stacjonarne zawiera liczne „achievmenty” do odblokowania. Niektóre z nich są bardzo łatwe jak np. stworzenie swojej pierwszej postaci, a niektóre wymagają trochę zaangażowania (np. nauka kilka dni z rzędu), ale wszystkie sprawiają masę frajdy!

Jeśli jednak nie interesują nas postacie, animowane tła i cała ta lekko „komiksowa otoczka” i chcemy skupić się przede wszystkim na nauce języka, możemy w ustawieniach zmniejszyć poziom grafiki do zera za pomocą odpowiedniego suwaka i już po chwili naszym oczom ukaże o wiele bardziej stonowana graficznie wersja LingLing.

Podstawy naukowe systemu nauczania

Sama nauka oparta jest o algorytm matematyczny opracowany w XIX wieku przez austriackich matematyków, który opisuje krzywą zapamiętywania ludzkiego mózgu. W praktyce naukę za pomocą aplikacji LingLing można porównać do popularnych swego czasu „fiszek”.

Na ekranie pojawia się nam słowo po Polsku, zastanawiamy się chwilę czy znamy jego odpowiednik w języku angielskim, po czym klikamy w znak zapytania. Pojawia się słowo po angielsku, które dodatkowo jest czytane przez lektora i w tym momencie musimy być wobec siebie szczery – jeśli znaliśmy to słowo klikamy w zielony przycisk i znika ono z puli słów do nauczenia w danym dniu, a jeśli nie, to klikamy w czerwony przycisk i słowo przechodzi na koniec kolejki. W zależności od tego co kliknęliśmy słowo pojawi się w odpowiednim odstępie dni tak, abyśmy go nie zapomnieli, co okazuje się być piekielnie skuteczną metodą nauki języka. Tą metoda możesz się nauczyć nawet 750 słów miesięcznie!

Jakby tego było mało, aplikacja LingLing ma jeszcze jeden, dodatkowy sposób, abyś mógł utrwalić zdobytą wiedzę – test w którym sprawdzasz czy pamiętasz wszystkie słowa, których się nauczyłeś. Cała konstrukcja testu jest naprawdę wciągająca i niezmiernie ciekawa – zdobywasz kolejne poziomy, mnożniki punktów itd. Jeśli odpowiesz poprawnie odpowiednią ilość razy z rzędu uruchamia się jedna z kilku mini gier (m.in. diamenty czy też łapanie owoców do wózka) gdzie możesz zdobyć przy odrobinie zręczności dodatkowe punkty.

Mówiąc w skrócie – LingLing to rewolucyjna aplikacja do nauki angielskiego zarówno dla dzieci jak i dorosłych, która poprzez zastosowanie unikalnego algorytmu, a także wprowadzenia barwnych postaci, rozlicznych minigierek, ukrytych „achievmentów” czy tez testu jest bardzo skuteczna i zdecydowanie się nie nudzi. Jeśli więc chcesz nauczyć się nowego języka, polecam ściągnięcie LingLing z Google Play, zwłaszcza, że aplikacja jest darmowa!

Poniżej film promujący aplikację w języku angielskim:

Link do aplikacji w Google Play: tutaj

Jeśli materiał ci się spodobał – daj mi znać klikając „lubię to” lub „G + 1″ (przyciski na górze pod tytułem tego wpisu)

Tagi dla artykułu:

  • nauka angielskiego android chomikuj
  • angielski android chomikuj
  • lingling chomikuj
  • lingling nauka angielskiego
  • ling ling android chomikuj
  • lingling nauka angielskiego chomikuj